1800 yıllık eşyalar 'Kültür Kafe'de sergileniyor

1800 YILLIK EŞYALAR 'KÜLTÜR KAFE'DE SERGİLENİYOR

Silifke de tarihi ve kültürel nitelikli eşyalar, 'Kültür Kafe'de sergilenerek yeni nesillere tanıtılıyor .5 yılda toplanan tarihi ve kültürel nitelikli eşyalar yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Türkmen Halk Kültürü Turizm Tarih ve Sanat Derneği Başkanı Kerim Parlatan, Yörük kültürünü yaşatmak ve bunu görsel olarak tanıtmak amacıyla kafeyi açtıklarını belirtti.

Silifke de, 1800'lü yıllardan günümüze gelen tarihi ve kültürel nitelikli eşyalar, açılışı yapılan "Kültür Kafe"de sergilenerek yeni nesillere tanıtılıyor.
Türkmen Halk Kültürü Turizm Tarih ve Sanat Derneği Başkanı Kerim Parlatan tarafından 5 yılda toplanan tarihi ve kültürel nitelikli eşyalar kafede sergilenirken, kafeye gelenler tarafından da aynı zamanda müzeye dönüştürülen mekan yerli ve yabancı turistlerin, ayrıca öğrencilerin ilgi odağı oluyor.
Kültür Kafe'nin Türkiye'de ve dünyada bir ilk olduğunu belirten Kerim Parlatan, Ata yadigarı kültürü çocuklara tanıtmaya çalıştıklarını, Atatürk'ün 'Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür' sözüne ithafen , bu uğurda çalıştıklarını söyledi.
Silifke'de bir marka olmak için çalıştıklarını belirten Parlatan, Silifke'nin ilk kültür galerisi olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.
Silifke'nin 1838 yılından başlayarak 1905 ve 1960 yıllarına kadar eski siyah beyaz resimlerden oluşan bir koleksiyonla Silifke'nin tarihine ışık tuttuklarını belirten Parlatan, Silifke'de markalaşma adına güzel işler yaptığına inandığını söyledi.
Kerim Parlatan, Yörüklerin yaşamını anlatan otantik çadırlar, eskiden kullanılan bakır kaplar, tarlaların sürülmesinde kullanılan aletler, çul dokuma tezgahları, eski televizyon, radyo, telefon, genç kızların rüyası olan eski dikiş makineleri, bisiklet, motosiklet gibi çok sayıda eserleri sergilerken Silifke'nin 1838 yılından başlayarak 1905 ve 1960 yıllarına kadar eski siyah beyaz resimlerden oluşan bir koleksiyonla Silifke'nin tarihine ışık tutacağını belirtti.
Kerim Parlatan, Silifke ve yöresinin Yörük kültürü ve yaşamı açısından önemli bir yere sahip olduğunu ancak bunları anlatacak bir mekanın bulunmadığını bunun için böyle bir mekan açtığını söyledi.
Parlatan, Yörük kültürünü yaşatmak ve bunu görsel olarak göstermek amacıyla kafeyi açtığını belirttti.
Gazi Mustafa Kemal İlkokulu Müdürü Ali İlgili ise, Bu kafenin ilginç karakteristik özelliği ile dikkati çeken bir yapıya sahip olduğunu, Burayı ziyarete gelen insanların kendilerini, başka bir dönemde hissettiklerini, öğrencileri bu kafeye getirerek onlara bu malzemelerin ne işe yaradığını anlattıklarını belirtti.
Öğrenciler ise hayatları boyunca hiç görmedikleri malzemeleri gördüklerinden dolayı mutlu olduklarını belirttiler.

 

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi