4 yaşında geçim derdinde

4 YAŞINDA GEÇİM DERDİNDE

Adana’da hasadı devam eden yer fıstığından arta kalan başakları toplayan vatandaşların tarlaya akın etmesi, ilginç görüntüler oluşturdu. 4 yaşındaki Zehra ve 6 yaşındaki ağabeyi Ramazan ise TARLADA BAŞAK TOPLAYIP ANNE VE BABASINA YARDIM EDİYOR.

Yılda 3 ayrı ürün ekimi yapılabilen bereketli toprakları ile ünlü Adana'da yer fıstığı hasadı devam ediyor.
Tarlada kilosu 4 lira ile 5 lira arasında alıcı bulan yer fıstığı, kuruyemişçilerde 20 liradan satılıyor.
Kuruyemiş ihtiyacını karşılayan ürünlerden olan yer fıstığı fiyatındaki artışın da etkisiyle vatandaşlar, bedava yer fıstığı toplayabilmek için hasat yapılan tarlalara akın etti.
Ceyhan ilçesinde hasadı makinelerle devam eden yer fıstığıyla birlikte tarlanın etrafını da "başak" toplamak isteyen vatandaşlar sardı.
Vatandaşların evlerine götürüp tüketmek için topladığı başak bazı aileler için de geçim kapısı oldu.
Başakçılardan biri de 4 yaşındaki kızı Zehra ve 6 yaşındaki oğlu Ramazan ile birlikte tarlada arta kalan yer fıstığını toplayan 35 yaşındaki Kerem Başkurt oldu.
Eşi ve 2 çocuğuyla birlikte evine ekmek parası götürebilmek için sıcağın altında tarlaya gelen Başkurt kazmasıyla toprağı karıştırırken küçük çocukları ise babalarının çıkardığı yer fıstıklarını topluyor.
Çocuklarının okul çağı gelmediği için tarlaya getirdiğini söyleyen Kerem Başkurt Günlük 2-3 çuval fıstık topladıklarını, 60-70 TL para kazandıklarını onun da 40 lirasının mazota gittiğini söyledi.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi