9 Bin Yıllık Yumuktepe Höyüğü'ndeki Kazılarda Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

9 BİN YILLIK YUMUKTEPE HÖYÜĞÜ'NDEKİ KAZILARDA TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Mersin’de geçmişi 9 bin yıla dayanan Yumuktepe Höyüğü’ndeki kazılarda tarih gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Isabella Caneva, bu yılki kazılarda ilk kez siyah, üzeri beyaz boyayla süslenmiş özel bir seramik kap ile 7 bin yıllık bir küp mezarda çocuk iskeleti ve bin 500 yıllık iki mezarda iki iskelet bulduklarını söyledi.

Milattan önce 7 binli yıllarda Neolitik Çağ'da yerleşim yeri olan Mersin'in merkez Toroslar ilçesindeki Yumuktepe Höyüğü'nde kazı ekibi yoğun çalışmalarını sürdürüyor.
Bu yılki kazılarda da sürpriz buluntularla karşılaşan ekip, höyükte 5 ayrı noktada kazı yapıyor.
Neolitik Çağ'dan itibaren 9 bin yıldır kesintisiz yerleşim yeri olarak kullanılma özelliğiyle dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan höyükte, 12'si İtalyan olmak üzere 30 kişilik ekiple yürütülen çalışmalar, iki hafta daha devam edecek.
Kazı Başkanı İtalya Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva, yaklaşık iki aydır devam eden bu yılki kazılarda şu ana kadar yaptıkları çalışmaları anlattı.
Prof. Caneva, M.Ö. 7000'li yıllardan 14'üncü yüzyıla kadar geçen dönemde kesintisiz yerleşim yeri olma özelliğiyle her tabakada ayrı kalıntıların bulunduğu Yumuktepe'de bu yıl çok aşağı tabakalara indiklerini söyledi.
M.Ö. 3000-2800 yılları arasını kapsayan İlk Tunç Çağı'na ait tabakada yan yana evler çıktığını belirten Caneva, “Burasının o dönemde çok küçük bir kale olduğunu, Sur duvarı ve içinde birkaç ev bulunduğunu şimdi bunları kazdıklarını ifade ederek, Evlerin içinde eşyalar çıktığını söyledi.
Geçen günlerde İlk Tunç Çağı tabakasında, M.Ö. 1500'lü yılları kapsayan Geç Tunç Çağı'na ait iki mezar ve bu mezarlarda iki iskelet buldukları bilgisini veren Caneva, dönemle ilgili bilgiler aktardı.
Buldukları iskeletleri önümüzdeki günlerde Ankara Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Enstitüsüne göndereceklerini ifade eden Caneva, bunların orada antropologlar tarafından analiz edileceğini kaydetti.
Neolitik dönemde de kazılarının devam ettiğini dile getiren Caneva, Yumuktepe Höyüğü'nün çok büyük olduğunu ve kazılarda her şeyle karşılaştıklarını vurgulayarak, şu anda gün yüzüne çıkarmaya çalıştıkları İlk Tunç Çağı'ndan kalma bir seramik olduğunu ve ilk defa çıktığını belirtti ve Bunun özel bir seramik olduğunu , siyah ve üzerine beyaz boya ile süsleme yapıldığını söyledi.
Prof. Caneva, yapılan arkeolojik kazılarda herhangi bir eser bulunmasının elbette önemli olduğunu, ancak tek başına bu eserin bir anlam ifade etmediğini de belirterek, insanları bu konuda uyardı.
Caneva Arkeolojinin toplumda yaygın olarak yanlış anlaşıldığına, bir kazıda bulunan bir eserin çok büyütüldüğüne dikkat çekti.

 

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi