BAŞKAN KOCAMAZ, MAVİ BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKTİ

BAŞKAN KOCAMAZ, MAVİ BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKTİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, sahillerde vermiş olduğu hizmetlerle göz doldurmaya devam ederken, yapılan çalışmalar neticesinde Mersin’de halk plajının ilk mavi bayrağını Kızkalesi sahilinde aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kızkalesi’nde Mersin’in halk plajları arasında alınan ilk mavi bayrağı gerçekleştirilen törenle göndere çekti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren şirket halk plajında mavi bayrak alabilmek için gerekli 33 kriteri yerine getirerek, plaja ilk mavi bayrağı kazandırdı.
Büyükşehir Belediyesi, ilerleyen zamanlarda Mersin'in bütün plajlarını mavi bayraklı hale getirmeyi hedefliyor.
Mavi bayrağı göndere çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Mersin sahillerinde bu bir ilk ve son da olmayacak. Bundan sonra da devam edecek. Bizim amacımız Mersin sahillerinin tamamını mavi bayraklı hale getirmek” dedi.
Elde edilen mavi bayrakları gören yetkililerin bu güne kadar tahsis edilmeyen plajları da Büyükşehir'e tahsis etmeleri temennisinde bulunan Başkan Kocamaz, amaçlarının vatandaşı rahat ettirmek ve kontrollü bir şekilde birilerinin baskısını alet etmeden, birilerinin ekonomik egemenliğine buraları geçirmeden en kaliteli hizmeti vermek olduğunu söyledi.
Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüyken, bu kriterler plajda yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre yönetimi ile can güvenliği ve hizmetler başlıkları altında toplanıyor.
Plajda gerekli ilk yardım malzemelerinin bulunmasından tutun da, kirlilik kazaları ve riskleri ile mücadele edebilecek acil durum planlarına, plajda farklı kullanımlar sonucu olabilecek kazalara karşı alınabilecek önlemlerin hepsi Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki şirket tarafından yerine getirildi.
Plajlardaki yüzme suyu kaliteleri mükemmel, iyi ve kötü olarak değerlendirmeye tabi tutulurken, Kızkalesi sahilinden alınan numuneler ve yapılan analizler sonucunda sahilin yüzme suyu kalitesi A kalite olarak değerlendirildi.
Beldede en az bir mavi bayraklı plajda engelliler için tuvalet, erişim rampası gibi imkânlar bulunması şartı kapsamında, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan 'Engelli Plajı' ile engelli bireyler, denizin keyfini artık hiçbir engel olmadan doyasıya çıkarabiliyor.
Aynı zamanda mavi bayrağın bulunduğu noktada engelli tuvaleti, erişim rampası ve şezlonglardan da engelli bireyler faydalanabiliyor.Çevre eğitimi ve bilgilendirme başlığı altında sezon süresince farklı kategorilerde en az beş çevre bilinçlendirme etkinliği gerçekleştirilmelidir kriterine uygun olarak, Büyükşehir Belediyesi 5 etkinlik düzenleyecek.
Bunlardan ilkini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, sigara izmariti toplama etkinliği ile çevre temizliğine dikkat çekerken, plaj kullanıcıları ile birlikte toplanan izmaritler pet şişeler ile sahilde sergileniyor. Kalan 4 etkinlik de bu sezon boyunca yapılacak.Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde sanayi ve kanalizasyon atıkları da plaj alanını etkilemiyor. Plajda hizmet veren tuvalet ve duşların atıkları arıtılıyor ve sahillere herhangi bir atık gitmiyor.
Düzenlenen törende Şanlıurfa Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve İstihdam Derneği'nden gelen 105 kişi ile birlikte, derneğin misafirlerinden Mustafa Kahveci, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'a engelliler adına vermiş olduğu hizmetlerinden dolayı teşekkür etmek amacıyla sürpriz yaptı. Tören öncesinde Engelli Plajı'nı inceleyen Başkan Kocamaz, engelli bireyler ile sohbet etti.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi