Büyükşehir, Kerkük Bayrağını Mersin’de Dalgalandırıyor

BÜYÜKŞEHİR, KERKÜK BAYRAĞINI MERSİN’DE DALGALANDIRIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Irak’ta geçtiğimiz hafta yapılan referanduma, Türkmeneli Kerkük’te uzun yıllardır yaşanan asimilasyon politikasına tepki olarak ve Pazar günü Ankara’da düzenlenecek olan Kerkük Sevdalıları etkinliğine destek vermek amacıyla Taş Bina’ya Türk bayrağı ile birlikte Kerkük bayrağı astı.Başkan Kocamaz yaptığı açıklama ile Türk dünyasında ve yurt genelinde başlatılan bu kampanyaya bu şekilde destek verdiklerini ifade ederek herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Kuzey Irak'ta yapılan ve Kerkük'ü de kapsayan referandum hakkında “5 bin ülkücü hazırız” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklaması üzerine bir destek de Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden geldi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın talimatı ile harekete geçen ekipler, 6 metreye 9 metre boyutlarındaki dev Türk bayrağı, Kerkük bayrağı, Atatürk bayrağı ve Mersin Büyükşehir Belediyesi bayrağını Taş Bina'ya astı.
Şanlı Türk bayrağı ve Kerkük'ün bağımsızlık bayrağı Taş Bina'da dalgalanırken, vatandaşlar bayrakların önünde fotoğraf çektirdi.
Kerkük'te yaşayan Türkmen vatandaşların uzun yıllardır yaşadığı baskı, zulüm ve asimilasyon politikaları ve geçtiğimiz hafta Kuzey Irak'ta yapılan referandumla ilgili açıklama yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Kerkük'ün bin yıldan fazladır Türk ve Müslüman toprağı olduğunu, orada yaşayanların soydaşlarımız olduğunu, sonsuza kadar Türk toprağı olarak kalacağını belirterek tüm Türk dünyasında ve yurt genelinde başlatılan bu kampanyaya bu şekilde destek verdiklerini ifade etti.
Türkiye'de insanların Kerkük konusunda hassasiyet göstermesi ve destek vermesi gerektiğini belirten Başkan Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle çocukları, gençleri bu konuda bilgilendirmek istediklerini ,herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ettiklerini söyledi ve ‘Sonuna kadar ve sonsuza kadar Kerkük Türk'tür, Türk kalacak' diyerek sözlerini sonlandırdı.
Mhp Lideri Devlet Bahçelinin 5 bin ülkücü hazırdır çıkışıyla ilgilide konuşan Başkan Kocamaz; düzenlenecek toplantıda orada olacaklarını söyledi herkesi pazar günü Ankara'da yapılacak olan toplantıya davet etti.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi