CHP'li kadınlardan 'Müftülüklere Nikah Kıyma Yetkisi' Tasarısına Tepki

CHP'Lİ KADINLARDAN 'MÜFTÜLÜKLERE NİKAH KIYMA YETKİSİ' TASARISINA TEPKİ

CHP Mersin İl Kadın Kolları yöneticileri, özgür çocuk parkında düzenledikleri basın toplantısında müftülüklere nikah kıyma yetkisi verilmesini öngören tasarıya tepki gösterdi. KADINLAR TASARININ GERİ ÇEKİLMESİ İSTEDİ. Kadın Kolları Başkanı Pakize Güler, 'Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da Laiklik ilkesine aykırıdır' dedi.

CHP Kadın Kolları, müftülüklere resmi nikah yetkisi vermeyi öngören yasa tasarısına tepki gösterdi
CHP İl Kadın Kolları başkanlıklarınca 81 ilde yapılan basın açıklamasında, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse'nin müftülere nikâh kıyma yetkisi vermeyi öngören yasa tasarısına ilişkin illere gönderdiği metin okundu.
Mersin Kadın Örgütleri adına İl Kadın Kolları Başkanı Pakize GÜLER, özgür çocuk parkında Köse'nin metnini paylaştı.
Türkiye'de nikah memuru sayısında bir sorun yaşanmadığı belirtilen metinde, “Buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesi sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması içindir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Kadınlar evlenirken Medeni Kanun'la hakları güvence altına alınmıştır. Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da laiklik ilkesine aykırıdır” ifadesi kullanıldı.
Laiklik ilkesinin bir arada yaşamayı kolaylaştırdığı belirtildi ve Türkiye'de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir denilen metinde ,12 yaşında imam nikâhına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikâha, çocuk gelinlere izin vermeyecekleri söylendi.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi