Dolu narenciyeyi vurdu

DOLU NARENCİYEYİ VURDU

Mersin'de etkili olan sağanak yağmur ve dolu, merkezde bulunan en az 10 mahalledeki narenciye bahçelerine ve ekili araziye zarar verdi. Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, doludan dolayı birçok çiftçinin zarar gördüğünü ifade ederek, En az 10 mahallede bulunan narenciye ve açık alanda ekili sebzelerin doludan etkilendiğini de dile getirdi.

Mersin merkezde başlayan yağmur, şiddetini artırarak dolu yağışı ile birlikte devam etti.
Ani bastıran ve ceviz büyüklüğündeki dolu nedeniyle yollar beyaza büründü. Aniden başlayan dolu yağışı hayatı olumsuz etkilerken, vatandaşlar da zor anlar yaşadı. Özellikle kentin yüksek kesimlerinde etkili olan dolu, bazı araçlara da hasar verdi. Kent merkezindeki cadde ve yollarda oluşan su birikintileri nedeniyle trafikteki araçlar da zor anlar yaşadı.
Öte yandan dolu nedeniyle özellikle Mersin merkezde bulunan 10 mahalledeki narenciye bahçelerinde büyük zarar oluştuğu belirtildi.
Ayrıca dolu açıkta yetiştirilen marul, ıspanak, maydanoz, nane, pırasa gibi sebzeleri de vurdu.
Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, başlayan yağmurun önce şiddetli şekilde yağdığını ardından ise yoğun bir dolu yağışına dönüştüğünü söyledi.
Doludan dolayı birçok çiftçinin zarar gördüğünü belirten Gökçel, dolu yağışının şehrin doğu kuzeyi ve batı kuzeyindeki açık alanlarda sebze ve dalında bulunan narenciyede hasara neden olduğunu söyleyerek böyle afetlerin yaşanmamasını istedi.
Narenciye dışında açık alanda üretilen sebzelerin de zarar gördüğünü kaydeden Gökçel, şu anda tespit sürecinin sürdüğünü, olayın boyutu ve rakamla ilgili henüz bir bilgi veremediklerini sözlerine ekledi.
Merkez Toroslar ilçesine bağlı Arpaçsakarlar Mahallesi'ndeki bahçesinde hasar tespit çalışması yapan narenciye üreticisi Selçuk Duygun ise aniden bastıran ve yaklaşık 45 dakika süren sağanak yağış ve dolunun binlerce dönüm ekili alanda etkili olduğunu dile getirdi.

 

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi