Kanserle mücadele eden Havin'in tek hayali Güney Kore’yi görmek

KANSERLE MÜCADELE EDEN HAVİN'İN TEK HAYALİ GÜNEY KORE’Yİ GÖRMEK

Gençlerde Daha Sık Görülen Yumuşak Doku Kanseri 13 yaşındaki küçük havini dört yıl önce yakaladı. kızlarının bu hastalığını öğrenen aile tedavisi için çalmadık kapı bırakmadı.Ama herseyden önce havinin tek bir istediği var.Güney Koreyi görmek.

Tarsus 'ta 4 yıldan beri yumuşak doku kanseri tedavisi gören 13 yaşındaki Havin Ayşe Baldaz, internetten sürekli takip ettiği Güney Kore'yi görmek istiyor.
2.5 yaşında bir kazada annesi Asiye Baldaz'ı kaybeden Havin Ayşe Baldaz'ın, bankadan memur emeklisi olan 54 yaşındaki babası Abdulkadir Baldaz , 2009 yılında Nuran Baldaz ile yeni bir evlilik yaptı.
2013 yılında evin tek çocuğu olan küçük Havin'in yumuşak doku kanseri hastalığına yakalandığını öğrenen aile, Havin'in tedavisi için çalmadık kapı bırakmadı.
Tarsus'taki özel bir hastanede çalışan 47 yaşındaki Nuran Baldaz , öz evladı gibi sevdiği küçük kız için seferber oldu ve tedavinin en sağlıklı şekilde nerede yapılabileceğini araştırmaya başladı.
Yaklaşık 4 yıldan bu yana tedavi gören Havin, bu süre zarfında internette gezinirken Güney Kore'nin müziğine, tarihine, kültürüne ve özellikle diline ilgi duymaya başladı.
Sosyal medyada gezerken tesadüfen Güney Koreli bir müzik grubunun klibini izlerken ilk olarak ilgisinin başladığını kaydeden Havin Ayşe Baldaz, “Hayallerinin Güney Kore olduğunu, Güney Kore'den başka bir şey düşünmediğini ve bu hayalinin gerçek olacağına inandığını söyledi.
Havin, 1950 yılında Kore'deki savaşta Türk askerinin Güney Kore saflarında yer almasından dolayı iki ülke arasında ayrıca bir dostluk ilişkisi olduğunu da vurguladı.
4 yıl önce Havin'in hastalığını tesadüfen öğrendiklerini söyleyen, Nuran Baldaz , Cumhurbaşkanına seslenerek kızının hayalinin gerçekleştirilmesini isterken baba Abdulkadir Baldaz ise, İmkanı olmadığını dile getirdi ve kızının tek hayalinin Güney Kore'ye gitmek , gezmek ve orayı tanımak olduğunu söyledi.
Üniversite hastanelerinin onkoloji bölümlerinde tedavi görev çocuk hastaların ihtiyaçlarını karşılama ve onlara moral vermek amacıyla kurulan Tebessüm Gönüllüleri Grubu Başkanı Yasemin Birbudak da, ilerde müzik eğitimi alarak Güney Kore'de sanatçı olmak isteyen Havin'e gitar hediye etti.
Gürbudak, “Mersin ve Adana'da 3 yıldır onkoloji koridorlarında tebessüm çocukları için mücadele eden gönüllü bir grubun kurucusu olduğunu dile getirerek Bütün onkoloji çocukların sesinin duyulması gerektiğini söyledi.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi