Mersin’de 7 bin 700 gönüllü, Ata’sını ’Canlı Atatürk Portresi’ oluşturarak andı

MERSİN’DE 7 BİN 700 GÖNÜLLÜ, ATA’SINI ’CANLI ATATÜRK PORTRESİ’ OLUŞTURARAK ANDI

Toroslar Belediyesi’nin 10 Kasım dolayısıyla organize ettiği ‘Canlı Atatürk Portresi’ etkinliğine katılan 7 bin 700 gönüllü, Atatürk portresinde yer almak için Cumhuriyet Meydanı’na koştu.

Gönüllüler, ellerindeki siyah-beyaz kartonlarla Atatürk portresi oluşturarak rekor denedi.
Toroslar Belediyesi'nin, Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 79'uncu yıl dönümü olan 10 Kasım'da ‘10 Bin Kişiyle Atamıza Koşuyoruz” sloganıyla oluşturacağı dünyanın en büyük ‘Canlı Atatürk Portresi'nde yer almak isteyen gönüllüler, sabah saat 07.00'den itibaren Toroslar Cumhuriyet Meydanı'nda toplanmaya başladı.
İlerleyen saatlerde gönüllülerin sayısı 7 binin üzerine çıktı.
Etkinlikte, Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin ile Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna başta olmak üzere rekor danışmanı Prof. Dr. Orhan Kural, gaziler, sivil toplum örgütleri ve odaların başkanları da yer aldı.
Hem Atatürk'e bağlılıklarını ifade etmek hem de Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için rekor denemek üzere bir araya gelen binlerce insan, Belediye Başkanı Tuna'nın anonsu ve sirenlerin çalmaya başlamasıyla saat 09.05'te 2 dakika saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşı'nı okudu.
Saat 10.00 sıralarında Başkan Tuna'nın öncülüğünde portreyi oluşturmak için siyah ve beyaz kartonları ellerine alan gönüllüler, Atatürk portresini oluşturmaya başladı.
Başkan Tuna'nın mikrofonu eline alarak, portrenin oluşturulabilmesi için gönüllülerin arasına girip, tek tek düzenleme yapma çabası da dikkat çekti.
Tüm gönüllülerin portre için hazırlanmasının ardından, siyah-beyaz kartonları kaldıran binlerce Mersinli Atatürk portresi oluşturdu.
Rekor denemesinin ardından etkinliğe katılan vatandaşlara teşekkür eden Başkan Tuna, yaptığı açıklamada, hiç prova yapmadan sadece davet ettikleri binlerce gönüllünün, 10 Kasım sabahında Cumhuriyet Meydanı'na gelerek, sabırla talimatları dinleyip yerine getirmelerinin çok anlamlı olduğunu söyledi.
Bu muhteşem insanlara, sadece davete icabet edip sabahın 7'sinden bu saate kadar sabırla ve inatla burada bekledikleri için hepsine ayrı ayrı teşekkür eden Tuna; Eksiklerin olduğunu bildiğini, antrenman yapmak gerektiğini söyledi ve hiç antrenman yapmadan bu disipline uyarak, bir asker görüntüsünde duran bütün vatandaşlara sabırlarından dolayı teşekkür etti.
Tuna,Atatürk'ün ilke ve inkılaplarını yaşatmaya ve genç neslin belleklerine kazımaya devam edeceklerini vurguladı.
10 bin insanın ismini yazdırdığını açıklayan Tuna, , Portreye katılan gönüllü sayısının 7 bin 700 olduğunu, karışıklığında bu yüzden kaynaklandığını belirtti.
Elde edilen portrenin görüntüleri, Guinness temsilcileri tarafından merkeze gönderilip incelenecek. Onay alındığı takdirde ise, rekor denemesi Dünya Rekorlar Kitabına girecek.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi