Mersin'de akaryakıt tankı tehlikesi

MERSİN'DE AKARYAKIT TANKI TEHLİKESİ

MERSİN'in merkez Akdeniz İlçesi sınırları içerisinde yer alan ATAŞ Rafinerisi yakınındaki Karaduvar, Kazanlı, Karacailyas ve Adanalıoğlu mahallelerinde son yıllarda artan akaryakıt depolama tesislerinin kent için güvenlik riski oluşturduğu öne sürüldü. Depoların standarta uygun olup olmadığının denetlenmesi istenirken, 'Mersin Hiroşima olmasın' başlıklı bir de kampanya açıldı.

MERSİN'in merkez Akdeniz İlçesi sınırları içerisinde yer alan Karaduvar, Kazanlı, Karacailyas ve Adanalıoğlu mahallelerinde son yıllarda artan akaryakıt depolama tesislerinin, kent için büyük güvenlik riski oluşturduğu iddia edildi.
Yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı 4 mahallede yıllardır devam eden sorunun çözümü için Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin temmuz oturumunda gündeme alınması için AK Parti, CHP grup sözcülerinin imzaladığı ortak bir önerge verildi. Gündeme alınmadığı için gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Mustafa Güler, Mersin'in birçok bölgesindeki akaryakıt depolama tanklarının kent için ciddi bir tehlike yaratığını ileri sürdü.
Akdeniz Sosyal Formu Derneği Başkanı Kemal Dama, bölgenin 2004'den itibaren bir tank çiftliğine dönüştüğünü, standartlara uygun önlemler alınmadığını belirterek, tehlike riskini anlattı.
Birçoğunun standartlara uymaması nedeniyle can ve mal güvenliği açısından büyük risk taşıyan akaryakıt tankları sorununun, yeni yapılacak imar planlarında işaretlenecek 'Enerji Bölgesi' içine taşınarak standartlara uygun halde yapılarak sorunun çözüme kavuşturulması gerektiği ifade edildi.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi