Mersin’de engellilerin hayatlarını zorlaştıran parklara izin verilmiyor

MERSİN’DE ENGELLİLERİN HAYATLARINI ZORLAŞTIRAN PARKLARA İZİN VERİLMİYOR

Mersin'de engellilerin hayatlarını zorlaştıran parklara izin verilmiyor. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, engelliler için ayrılan park yerleri ile kaldırımlardaki Sarı Çizgileri Kapatan Uygunsuz Parklara Dikkat Çekmek İçin Uygulama Yaptı.

Trafikte engellileri unutan sürücülere yönelik gerçekleştirilen denetimler, özellikle kent merkezinde trafiğin yoğun olduğu Silifke ve İstiklal caddeleri üzerinde gerçekleştirildi.
Uygulama sırasında engelli sürücüler için ayrılan özel park yerlerine park eden araç sürücüleri bir defaya mahsus uyarılırken, kaldırımlarda engelliler için düzenlenen sarı çizgiler üzerine uygunsuz park eden araçlar ise çekici marifetiyle kaldırıldı.
Trafik Denetleme Şube Müdür Vekili Deniz Ünsal, denetimler sırasında engellilere özel park yerine aracını koyan bir sürücüyü, engellilere saygı gösterilmesi konusunda uyardı.
Ünsal, acil işi olduğu için 5 dakikalığına otomobilini bırakmak zorunda kaldığını söyleyen sürücüye, "Araç sürmenin çok büyük bir sorumluluk olduğunu, Trafikte acelenin olmayacağını, Levhada görüldüğü üzere buraya araç bırakılmaması gerektiğini, buranın sadece engellilerin kullandığı araçlara özel park yeri olduğunu söyledi.
Denetimlerde, engelli işaretinin olduğu kaldırımı tamamen kapatan 1 araç çekici marifetiyle kaldırılarak, sürücüsüne cezai işlem uygulandı.
Uygulamanın amacıyla ilgili açıklama yapan Deniz Ünsal, herkesin bir engelli adayı olduğuna dikkat çekti.
Engelli yaşamı ortadan kaldırmak adına alınan bu tedbirlerden birinin de kaldırımlardaki sarı çizgiler olduğuna değinen Ünsal, kaldırımdaki bu çizginin, görme engelli vatandaşlar için hayata tutunma çizgisi olduğunu söyledi.
Engelliler için alınan tedbirlere duyarsız kalıp, dikkat etmeyen araç sürücülerinin sarı çizgiye otomobillerini park ettiğini söyleyen Ünsal, Bu konuda daha dikkatli olup, empati yapmalıyız" ifadelerini kullandı.
Ünsal, bu konudaki denetimlerin aralıksız süreceğini belirtirken, araç sürücülerinin daha dikkatli ve duyarlı olmalarını istedi.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi