Mersin’in sembolleri tuvallerde

MERSİN’İN SEMBOLLERİ TUVALLERDE

40 akademisyen ressamın tuvallerinde Mersin’in tarihi ve doğal güzellikleri resmediliyor. 05-12 Kasım tarihlerinde düzenlenen 3. Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması çerçevesinde 19 ülkeden gelen ressamlar cumartesi günü eserlerini görücüye çıkarıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.'sü gerçekleştirilen “Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması” kapsamında Türkiye ile beraber toplam 19 ülkeden Mersin'e gelerek, buluşmaya katılan 40 ressam, Mersin'in sembollerini resmediyor.
Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği 3. Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması ile Mersin'i dünyaya tanıtmayı hedeflerken, yapılan tabloların kentte bırakılmasını sağlayarak, Mersin'i bir sanat galerisine dönüştürme yolunda emin adımlarla ilerliyor.
Mersin'in tarihi ve doğal güzellikleri, Türkiye'den ve birbirinden farklı ülkelerden Mersin'e gelen ve kendi ülkelerinde isim yapmış 40 akademisyen ressamın tuvallerinde can buluyor.
05-12 Kasım tarihlerinde düzenlenen 3. Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması çerçevesinde Umman, Özbekistan, Kosova, Dağıstan, Gürcistan, Almanya, Güney Kore, Hindistan, Azerbaycan, Hollanda, Pakistan, Ukrayna, Bulgaristan, Başkurdistan, İran, Macaristan, Nahçıvan ve Kazakistan gibi ülkelerin ressamları Mersin'de ağırlanıyor.
3. Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması'nda Mersin'in doğal ve tarihi güzelliklerine tanıklık ederek, Silifke Taşucu, Aya Tekla Kilisesi, Kızkalesi, Elaiussa Sebaste ve Kanlıdivane gibi birbirinden güzel mekânları yerinde inceleme fırsatına erişen ressamlar, Mersin'in tarihi ve kültürel sembollerini kendi gözlemleri ile tuvallerine yansıtıyor.
Türkiye ile beraber toplam 19 ülkeden Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması'na katılan 25'i yurtdışından, 8'i Türkiye'nin farklı illerinden ve 7'si de Mersin Üniversitesi'nden toplam 40 ressam, tarihi mekanları yerinde gözlemledi.
Ressamlar gözlemlerinin ardından hafızalarına kazınan güzellikleri fırça darbeleri ile tuvallerine yansıtıyor.
Tuval üzerine ağırlıklı olarak akrilik tekniği ile tablolarını yapmaya başlayan ressamlar, çalışmalarını Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ek binasında bulunan Kudret Ünal Sanat Galerisi'nde tamamlıyor.
Boyası kurumamış sanat eserleri halka açık olarak sergilenecek
Kendi ülkelerinde isim yapmış ve Mersin'de ağırlanan sanatçılar, Cuma günü tamamladıkları resimlerini, 11 Kasım Cumartesi günü saat 14.00'te Kongre ve Sergi Sarayı'nda Mersinlilerin beğenisine sunacak.
3. MERSİN ULUSLARARASI RESSAMLAR BULUŞMASI SERGİSİNDE YAKLAŞIK 80 ESER YER ALACAK.

 

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi