Mersin Uluslararası 1.Engelsiz Sanat Festivali başladı

MERSİN ULUSLARARASI 1.ENGELSİZ SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen 'Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivli' renkli görüntülerle başladı. Dünyada ilk kez gerçekleştirilen festivalin açılışı, kortej yürüyüşü ile yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi'nin 16 ülkenin katılımıyla bu yıl ilkini gerçekleştirdiği 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali kortej yürüyüşü ile başladı.
Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen engelli ve engelsiz vatandaşlar, buradan Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.
Yürüyüşe Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Baro Başkanı Ali Er ile 16 ülkeden gelen davetliler katıldı.
Renkli görüntülerin oluştuğu kortej yürüyüşünde, engellilerin yüzündeki mutluluk görülmeye değerdi.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı.
Ardından konuşan Başkan Kocamaz, bu günün Mersin açısından özel ve güzel olduğunu belirtti.
Kocamaz,Çeşitli etkinliklerle, kültürel ve sportif faaliyetlerle engelli vatandaşları toplumun eşit bir parçası olarak gördüklerini vurguladı.
16 farklı ülkeden 38 sanatçının katılımı ile gerçekleşen 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali'nin ilk gününde yürekler bir oldu, tüm dünyanın kalbi Mersin'de engelliler için attı. Atatürk Caddesi'ne yerleştirilen engelli sanatçıların eserlerinin yer aldığı, fotoğraf ve el emeği ürünlerinin sergilendiği stantlarda her türlü sanatı gerçekleştirmek için yüreğin yettiği tüm insanlara gösterilmiş oldu.
Festival, kortej yürüyüşü ve çelenk sunumunun ardından 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali için Mersin'e gelen sanatçılar, misafirler ve kent protokolü ile gerçekleşen yemekte buluştu.
1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali'ne katılarak festivale destek veren Türk Sanat Müziği Sanatçısı Yılmaz Morgül ise yemekte yaptığı konuşmada, festivalde bulunmaktan gurur duyduğunu söyledi.
Konuşmaların ardından açılış etkinliği sona ererken, festival etkinlikleri 15 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi