Rusya’nın domates ithalatına Mersin talip

RUSYA’NIN DOMATES İTHALATINA MERSİN TALİP

Rusya'nın 2018 başından itibaren Türkiye'den en az 50 bin ton domates alınacağını açıklaması sonrası yılda 700 bin ton domates üreten Erdemlili üreticiler, bu ülkenin ihtiyacının tamamını karşılamak istiyor. Erdemli Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Fazıl Koşar, kaliteli domates ürettiklerini belirterek, ihracatcı firmaları Erdemli'ye davet etti

Rusya'nın 2018 başından itibaren Türkiye'den en az 50 bin ton domates alınacağını açıklaması sonrası Mersin'in Erdemli ilçesindeki üreticiler, Rusya'nın domates ithalatının tamamına talip oldu.
Erdemli Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Fazıl Koşar, Erdemlili komisyoncular ve üreticiler olarak Rus yetkililerin açıklamalarından memnuniyet duyduklarını belirterek, ancak düşük olan bu rakamın biran önce yükseltilmesi gerektiğini söyledi.
Koşar, Rusya'nın talep ettiği 50 bin ton rakamının çok düşük olduğunu ve alternatif pazarın şart olduğunu ifade etti ve Sahilde seralarda üretilen domatesler çıktığı zaman, yaylalardaki sıkıntının artarak devam edeceğini söyledi.
Üretici ve aynı zamanda komisyoncu olan Veysel Taner ise, 50 kuruşa domates sattıklarını, İhracatın 80 kuruş ama Suudi Arabistan ve İsrai l gibi küçük pazarların ihtiyaçlarını karşılamadığını, Rusya gibi büyük ülkelerin ihracatının açılması gerektiğini dile getirdi.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi