Tarsus Ziraat Odası köylülere tavuk dağıttı

TARSUS ZİRAAT ODASI KÖYLÜLERE TAVUK DAĞITTI

Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, oda binası önünde düzenlenen dağıtım sırasında yaptığı konuşmada, hayata geçirdikleri ve Köye Dönüş Projesi olarak adlandırdıkları tavuk dağıtımının ilk etabının bin 350 tavuk ile 60 horozdan oluştuğunu, bu horoz ve tavuklarının 33 köydeki vatandaşlara dağıtımın başladığını söyledi.

Proje kapsamında 10 binin üzerinde Horoz ve Tavuk dağıtmayı amaçladıklarını ifade eden Ergezer, Yörede kümes hayvancılığını geliştirmenin çok önemli olduğunu, Geçmişte 'kuş gribi' denilerek tavukçuluğun ellerinden alındığını ifade ederek Ancak Tarsus köylüsü ve çiftçileri olarak organik ürün yetiştirme hedeflerinden asla vazgeçmediklerini belirtti..
Çeşitli nedenlerle bölgede ciddi şekilde azalan tavuk sayısını artırmak ve bölge üreticisine ekonomik katkı sağlamak için üyelere ilk aşamada bin 350 yumurta tavuğu dağıtıldı.
Artık kentten köye yumurta gelmeyeceğini, köyden kente organik yumurta geleceğini aktaran Ergezer, Önceden ürünlerin köylerden şehre geldiğini,şimdi ise şehirden köylere gider hale geldiğini, bu durumu eski duruma dönüştürmek için çaba sarf ettiklerini dile getirdi.
Bu tavukların doğada doğal yemlerle beslenerek yumurtladıkları, Organik olan, yumurtayı önce köylüler yiyecek.
Fazla yumurtalar ise kentte yaşayanlara satılacak ve aile ekonomisine katkı sağlanacak.
Ayrıca üretim fazlası olan ve satamadıkları yumurtalara Ziraat Odası alım garantisi veriyor.
buradaki Amaç ise köyde yaşayan vatandaşların üretimin içinde olması.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi