Uyuşturucuyla mücadelede MERBADER Külliyesi ve Rehabilitasyon Merkezi kuruluyor

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE MERBADER KÜLLİYESİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ KURULUYOR

Mersin’de uyuşturucu bağımlılığının önüne geçmek, bağımlıların yeni psikolojik yöntemler ve rehabilitasyonla tedavilerini sağlamak üzere Mersin Hayata Bağlananlar Derneği (MERBADER) kuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Mersin Valiliği desteğinde hayata geçirilen dernek bünyesinde devlet desteği ile bir külliye ve rehabilitasyon merkezi kurulacak.

Türkiye'de uyuşturucu kullanımının giderek artması üzerine İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçti.
Bu kapsamda, pilot iller belirlenerek Valilikler kanalıyla uyuşturucuyla mücadele dernekleri kurulurken, şu ana kadar 9 ilde kurulan derneklerden biri de Mersin'de hayata geçirildi.
MERBADER adıyla faaliyetlerine başlayan dernek, uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla mücadelede, akademisyenlerden hekimlere, hukukçulardan uzmanlara kadar geniş bir yelpazede yer alan kurucu yönetimle ilk adımını attı.
MERBADER'in kuruluşu, bir kafede düzenlenen basın toplantısıyla Mersin kamuoyuna duyuruldu.
Kurucu Başkanlığını Nizamettin Kılıç'ın yaptığı dernekte, Toros Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu ile birlikte çeşitli kamu kurumları ile sivil toplum örgütlerinden 16 Yönetim Kurulu Üyesi görev aldı.
Toplantıda, Dernek Başkanı Kılıç, derneğin kuruluş amacı ve yapacağı çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
Uyuşturucu ve madde bağımlılığının çağın en büyük vebası haline geldiğini, can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini belirten Kılıç, uyuşturucu bağımlısı gençlerin durumunun içler acısı olduğunu söyledi.
Devletin uyuşturucuyla mücadelede kararlı olduğunu vurgulayan Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, iki ay önce Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı ile yaptığı müzakerenin ardından verdiği talimatla Türkiye'de 9 ilde uyuşturucuyla mücadele dernekleri kurulduğunu anlattı.
Bu derneklerden birinin de Mersin Hayata Bağlananlar Derneği adıyla Mersin'de kurulduğu bilgisini veren Kılıç, diğer illerin ise İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa, Antalya, Adana ve Gaziantep olduğunu kaydetti.
Mersin'de uyuşturucu bağımlılığının ciddi bir kanayan yara olduğunu ifade eden Kılıç, derneğin de bu alanda mücadele edeceğini söyledi.
Derneğin kuruluşunda Mersin Valisi Ali İhsan Su'nun da çok büyük katkıları olduğunu belirten Kılıç, kuruluş aşamasının Valilik koordinesinde gerçekleştiğini ifade etti.
Sosyal medyada, bazılarının ismini bile bilmedikleri birçok uyuşturucu maddenin yayılmaya başladığına dikkat çeken Kılıç,bu konuda eğitim aldıklarını, Yönetim Kurulu olarak bu mücadelede çok büyük bir kararlılık içinde olduklarını belirtti.
Bu mücadelede basından da destek isteyen Kılıç, derneğin çalışma sistemi ve projeleri hakkında da bilgi verdi.
Kılıç, moderatör liderlik eğitimleri vereceklerini, robotik kodlama ve yapay zeka atölyeleri kuracaklarını, anne eğitimleri başlatacaklarını da söyledi.
Prof. Dr. Elbeyoğlu ise bağımlılığın sosyal ve psikolojik bir sorun olduğunu, bu nedenle ilaç tedavisinin tek başına yeterli olmayacağını belirterek, rehabilitasyon merkezinde hem sosyal hem de psikolojik ilaçsız tedavi yöntemlerini uygulayacakları bilgisini verdi.

Copyright © 2016 | Güney Tv | Güney'in Güçlü Sesi